Mimar Erik Ulfers Geleceğin Galatasaray’ının İp Uçlarını Vermiş / Değişime Vakit Ayrılsın

İlk yayımlandığı tarih: 7Aralık 2011

Bu yazıyı Doğuş Yayın Grubunun yeni stüdyolarının reklamını yapmak için yazmadık.

”Her mekanın teatral ve anlamsal bir potansiyeli vardır,yeterki ulaştırılmak istenen mesajı şekillendirmek için vakit ayrılsın” Mimar Erik Ulfers

Mimar Erik Ulfers’ in az önce okuduğunuz cümlesi benim Galatasaray Yönetimine anlatmak istediğim bütün Galatasaray mekanlarında yapılabilecek görsel değişim isteğimin sebebidir.Yani galatasaray.org resmi sitesi,GSTV,GSStore,ASY Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı,Galatasaray Adası daha bir çok sanal veya gerçek birçok mekanın taraftarlara ve tüm dünyaya ulaştırılmak istenen ortak veya özgün mesajlarıı olmalıdır.Vakit ayrılarak detaylar tek tek dikkate alınarak teatral ve anlamsal değişiklikler yapılırsa çok çarpıcı sonuçlar alınacağına inanıyorum.Tabi türlü türlü bahanelerle bu fikrim çürütülmek veya ötelenmek istenecektir.Size şunu rahatça söyleyebilirim ki Galatasaray bu şekilde geriye gider.

*Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın ile röportaj yapan Ali Eyüboğlu, herkesin merak ettiği o soruyu da yöneltti. işte Aydın’ın cevabı…
Doğuş’un, uzay merkezini andıran stüdyolara ne kadar para harcadığını sorduğumda Aydın’ın yanıtı şu oldu:
“Sadece stüdyolar için 7 milyon euro. Teknoloji yatırımları için 2012 bütçesinde 3 milyon euro daha ayırdık.”
Ali EYÜBOĞLU/MİLLİYET Cadde
*Alıntı kaynak: kirmiziturk.com

Bu yazıyı okurken Galatasaray’ın Doğuş Grubu’nun yeni stüdyo maliyeti kadar çarçur edilen paraları,transfer zaiyatlarımızı ve futbolcu tazminatlarına ödenen miktarları da düşünün.Peşpeşe transfer hatalarıyla kaybettiğimiz paralarla bu stüdyolardan yapılabilinirmiş.

Bir duvarı veya koltukları sarı-kırmızıya boyamakla o mekana teatral ve anlamsal yükleyeceğiniz şey sadece o duvarın Galatasaray duvarı olduğudur.

Geleceğin televizyonu

Kaynak: business.cnbce.com

Bilginin hızı, akışkanlığı değişiyor. Dolayısıyla haber değişiyor, habercilik değişiyor. Değişimi herkesten önce yakalamak isteyen Doğuş Yayın Grubu yeni stüdyolarını bu felsefeden hareketle inşa etti. Stüdyolar tasarımı ve teknolojisiyle Geleceğin Televizyonu’nu temsil ediyor.

FOTOĞRAF: DİNÇER DİNÇ
“Medium is the message.” Medyum aslında mesajın kendisidir. Ünlü iletişim filozofu Marshall McLuhan bir bilginin kendisi kadar, hangi mecra aracılığıyla ve nasıl aktarıldığının da önemli olduğunu bu kısa ama çarpıcı tespitiyle ortaya koyar. Mecra, en az bilgi kadar değerlidir. Hatta bazen bilgiden de değerlidir. Dijital devrimin kavşak noktasında, sosyal medya fırtınasının orta yerinde durup, haberciliğin belki de tarihte hiç olmadığı kadar radikal bir biçimde değişmesine tanıklık ederken McLuhan’a hak vermemek elde değil. İşte milyonların Avrupa Şampiyonası eleme maçları esnasında ekranın sol köşesinden giren sevimli bir lift’in sağ üstteki NTV logosunu kaldırıp götürmesiyle haberdar olduğu Doğuş Grubu’nun yeni stüdyoları, bir haberin hangi koşullar altında iletildiğinin, haberin kendisi kadar önemli olduğu bilinciyle inşa edilmiş bir haber küpü.Evet, NTV’nin CNBC-e ile paylaştığı yeni stüdyolar aslında bir küp. Yapının mimarı Erik Ulfers’in benzetmesiyle “haberi ‘kara kutulara’ hapseden” geleneksel stüdyoların aksine dışındaki hayatla iletişim kuran, tıpkı oluşan yeni habercilik anlayışı gibi insana temas eden bir küp.Çok aydınlatalım, az tüketelim
Stüdyolardaki aydınlatma ışıklarının hepsi LED’lerden oluşuyor. Bu sayede enerji tüketimi beşte bir oranında düşüyor. Bu da daha küçük bir karbon ayak izi, yani doğaya daha az zarar vermek demek. Üstelik LED’ler sayesinde açığa çıkan ısı miktarı da beş kat azaldığı için soğutmaya enerji harcanmıyor.HD yayına uygun
Stüdyolardan yararlanacak haber ve eğlence kanallarının hepsinin altyapısı HD yayına uygun olarak oluşturuldu. Ayrıca yeni eğlence kanalı aynı anda hem HD hem de SD yayın yapabilecek şekilde planlandı. Stüdyolarda yer alan projeksiyonlar ve diğer ekranlar da HD yapıya sahip. Ayrıca bu ekranlar tek bir ekran gibi kullanılabiliyor ve bu gerçekleştiğinde ortaya Avrupa ve Ortadoğu’daki en büyük plazma ekran, daha doğrusu video görüntülerinden oluşan bir duvar çıkıyor.

Elveda VTR!
¨Evet, sırada konuyla ilgili bir ‘VETERE’miz var.¨ Artık sunucuların bu klasik cümlesi tarih oluyor. Doğuş stüdyolarında tamamen video server tabanlı kayıt ve okuma sistemlerine geçiliyor. Bu da VTR’ye elveda anlamına geliyor.

Türkiye’de bir ilk Cam stüdyo duvarları
Doğuş Yayın Grubu’nun yeni stüdyoları aynı zamanda Türkiye’nin ilk camdan stüdyosu olma özelliğine sahip. Aslında bu türden bir stüdyo yaratmak gerek ışık, gerek ses, gerekse akustik sorunları nedeniyle hiç de kolay değil. Yerden tavana uygulanan camdan duvarlar bugüne kadar olası akustik sorunları nedeniyle tercih edilmiyordu. Bu sorunların aşılmasını sağlayacak kalınlık ve ölçülerde cam üretilmediği için bu şeffaflığı sağlayacak bir stüdyo inşa edilemiyordu. İmdada Paşabahçe yetişti ve özel olarak üretilen 6 metre uzunluğundaki cam paneller sayesinde akustik sorununun önüne geçildi. Akustik dengeyi sağlayabilmek için konunun Türkiye’deki en önemli uzmanlarından biri olan Türker Talayman’la çalışıldı.

Artık hepsi bir arada
Yeni evine taşınan Doğuş Yayın Grubu’nda 7 televizyon kanalı, 8 radyo, 14 dergi, internet siteleri ve yayınevi toplamda 21 bin metrekarelik bir alanı paylaşıyor.

Bina iki ana bölümden oluşuyor. Bu iki bölümün merkezlerinde televizyon stüdyoları yer alıyor. Grubun finans, reklam, pazarlama ve lojistik birimleri de bu stüdyoların çevresindeki açık ofislerde bulunuyor.

res

Yeni bir ev arkadaşı daha: Star TV
Rekabet Kurulu’nun onayı sonrası Doğuş Grubu bünyesine geçmesi beklenen Star TV de binada yerini alacak. Binanın ikinci merkezindeki dairesel stüdyolar Star TV için gece ve gündüz şeklinde ayrıldı. Bu stüdyoların çevresinde dergi grubu, yayınevi, yeni medya ve bu gruplara bağlı birimler yer alıyor.

res

Rekor sürede tamamlandı
Yeni stüdyolar New York merkezli mimarlık firması Clickspring Design ile Midek Mingü Mimarlık tarafından tasarlandı.
Haber küpünün tasarımının altında dünya çapında bir kariyere sahip ödüllü mimar Erik Ulfers’in imzası var. Midek Mingü Mimarlık ise çalışma alanlarının mimari çözümlenmesi işini üstlendi. Bu devasa tasarım ve inşa süreci 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı.

Bu bilgiler nereye sığacak?
Bütün arşivlemenin dijitale geçmesi demek, binlerce saat yayın bilgisinin bir yerde saklanacak olması demek. Yüksek bantgenişliği sayesinde birden fazla kullanıcıya dışarıdan editing ve görüntüleme imkanı sunan sistem 200 bin saat HD video görüntü saklama kapasitesine sahip. Yani “Eyvah server doldu” krizine pek yer yok.

res

res

Devamı CNBC-e Business Kasım 2011 sayısında

You must be logged in to post a comment Login

Son Yorumlar