Galatasaray ve Taraftarından Değişim Bekliyoruz / Ortak Akıl ve İletişim Kanalları Geliştirilsin

İlk yayın:06/06/2011
Sevgili üyeler ve misafirler

Bizim aslantaraftarlar.com olarak isteğimiz yakın bir zamanda yönetimle karşılıklı görüşebilmek ve Galatasaray ile ilgili tespitlerimizi konuşmak.

Çağrımızda aşağıda yazdığımız tespitlerin dikkate alınması ve basının bizi kulübümüzden daha fazla uzaklaştıramaması ve yazdıkları her haberin tutsağı olmamamız için kulübümüzle taraftar arasındaki bağların güçlendirilmesidir.

aslantaraftarlar.com olarak çoğu Galatasaray taraftar sitesinin eline su dökemeyiz.Bunu neden söylüyorum öyle forumlar var ki sanki GS ARGE Birimi gibi çalışıyorlar.Orada yazan tüm Cimbomluları saygıyla ve hayranlıkla selamlıyoruz.Emeklerine sağlık bu yazıyı aynı zamanda onlar için de yazmak istedim.

Bu çabaların herkesin duyacağı şekilde (özellikle yalan haberle Galatasaraylılara oynayan basının duyması) kulüp yönetimince de takip edildiğinin,taraftar fikirlerinden yararlanıldığının ve takdir edildiğinin açıklanmasını istiyorum.

Aslan Taraftarlar olarak biz de yazarlarımız ve ziyaretçilerimizle beraber diğer sitelerde yazmayanları,yazdılarsa bile daha önce yorumunu göndermeyenlerin kendi fikirleri de sanal alemde olsun diye,yazı ve yorumlarımızı yayınlayıp tüm Galatasaraylılara duyurmak istiyoruz.

Belki fark ettiyseniz forumlar kadar uzun tartışmıyoruz ama çokça gönülden,çoğu kez sitemli ama her zaman iyi bir Galatasaray geleceği hayal ettiğimiz için açık ve net yazıyoruz.

Tüm Cimbomlular merakla ve heyecanla yeni bir Galatasaray haberi duymak istiyor.Çoğu Galatasaraylı zaten tek bir taraftar sitesinden renkdaşlarını takip etmiyor.Yarısı yalan basın bile artık biz taraftarlara yetmiyor.Florya’da karınca gezse haberimiz olsun istiyoruz.

Şimdilik gözümüz kulağımız olduğu için basını her an takip ediyoruz.Ama bizim bir gözümüz mutlaka doğru haber kaynağı olduğu için galatasaray.org’ta,gstv’de,gs dergisinde ve yöneticilerimizin röportajlarında oluyor.

Evet basın bu ülkede insanının psikolojisi üzerinde haddinden fazla etkili,biz düşünmeyi pek sevmeyen bir milletiz,belki de öyle görünüyoruz ya da öyle olmamız isteniyor.

Ama biz Galatasaraylıyız.Basın ve bazı bilindik insanlar; Aslan ruhunu kaybetti dese de,kulübümüz bir dönem kötü yönetildiyse de,tribünlerde sürekli kendini ön plana çıkaran bir taraftar grubu da olsa,camia bir dönem yapılan hatalarla küstürüldüyse de aklın gücünü kullanmayı biliriz.

Ortak aklı kullanmayı ve rahmetli Gündüz Kılıç’ın dediği gibi halata hep beraber asılmayı biliriz.İlklerin takımı olmak isteği Galatasaray’ın damarlarında her zaman olacak.

Yazının bundan sonrası yeni yönetimimize bir çağrı olacak:

Sevgili başkanımız ve yöneticilerimiz sizler zor bir dönemde ve tüm Galatasaraylılara yeni umutlar aşılamak için sürekli başarı hedefiyle geldiniz.

İşinizin kolay olmadığını,acele kararlar vermekten çekindiğinizi,şartlara göre seçimler yaptığınızı,hem mantık hem de sevgiyi bir arada tutup kararlar alacağınızı biliyoruz.Belki böyle bir yazıyı başka taraftar sitesi yazmadı.Belki yazdı cevap alamadı.

Bizim açık ve net paylaşmak istediğimiz konular şunlar:
1- Biz Galatasaray’ın ve Galatasaray taraftarlarının başkanımızın da bahsettiği kazadan yaralı çıktığının ve halen psikolojik travmada olduğunun bilincinde olunup gerekli önlemlerin hayata geçirilmesini istiyoruz.
Taraftarı dinleme ve analiz süreçleriyle gerekli tespitler yapılabilir.Çeşitli iletişim araçları ile maksimum düzeyde ve doğru bilgilerle basına yol gösterilip haber imkanları arttırılabilir.Öncelikle Galatasaray’ın kendi iletişim araçları da bu yolda geliştirilmeli ve kısa zamanda taraftarı mutlu edecek düzeye çıkarılmalı.

2- Sarı-kırmızı taraftarların araştırmaları,talepleri dinlenmeli ve analiz edilmeli.Taraftar sitelerimiz çok yaratıcı fikirlerle her gün her saat Galatasaray ve Galatasaray geleceğini tartışıyor.Gönüllü katkı sunacak milyonlarca taraftar uzanacak bir yönetim eli bekliyor.

Tüm taraftar siteleri ana hatlarıyla istek ve şikayetlerinin GS kulübü yetkililerince de dinlenmesini umut ediyorlar.

3- Bugüne kadar Galatasarayımızın yaptığı yanlış futbolcu transferleri ve para kayıplarına taraftarın gösterdiği sabır bitmiştir.Taraftarlar eskisi gibi sözde yaşlı yıldız yağmuru yerine tüm takım kadrosunun GS formasına layık genç futbolcularla dolu olduğunu görmek istiyor.
Galatasaray artık kariyer beklentisi olmayan,takım oyununa uyumsuz,özel hayatı şüpheli,senesi dolmadan tazminat ödenip gönderilecek futbolcu almamalıdır.

Futbolcu performansları sürekli ölçülmeli ve bazı veriler düzenli olarak taraftarlarla da paylaşılmalıdır.Resmi site sadece sakatların sağlık durumunu vermekle yetinmemelidir.

4- GS iletişim ve pazarlama konusunda yeteri kadar yaratıcı ve milyonları mennun edecek yapıdan uzaktır.Taraftar bu şekilde basının kucağında bırakılmaktadır.Taraftar bariz yalan da olsa bu haberleri yazan basına para vermektedir.

5-Galatasaray.org ve GSTV daha içten ve güncel olma yolundan çıkmış.Bakılıp çıkılan iletişim araçları haline gelmiştir.Basit bir örnek mi?

Verelim: www.galatasaray.org a bakın solda TARAFTAR yazan bölümü tıklayın.Karşınıza ne çıktı?Kimler ne hediye kazanmış o var.O zaman bu bölüm gerçek bir Taraftar Bölümü değil.Aslında ismi Talihliler Bölümü olmalı.

Biz olsak o bölümü tüm taraftar sitelerimize link veren bir bölüm haline getirirdik.Ya da taraftarın istek ve şikayetlerini yayınlayan bir bölüm.

Galatasaray resmi sitesi kendi taraftarından çekinen bir site olamaz.Paylaşmanın merkezi olmalı.Tek bir sayfaya bu 100 yıllık camiayı ve dünyanın her tarafındaki milyonlarca cimbomluyu sığdıramazsınız ama resmi siteyi bu kadar da ilgisiz bırakmamalısınız.

Taraftarın beklentileri dinlendiği takdirde bu verimsizlik bitecektir.Hem kulüp hem taraftarlar maddi ve manevi anlamda kazançlı çıkacaktır.

6- Biz taraftarlar Galatasaray’ın temlik altında gelirlerinden haberdarız ve farklı pazarlama ve gelir kalemlerine ihtiyacı olduğunu biliyoruz ve çözüm için özellikle internet ortamında her dakika tartışıyoruz.

Tartışmak ve çözüm sunmak eğer kulübümüze ve yöneticilerimize ulaşmıyorsa yazana da okuyana da ne faydası oluyor?diye sorup bu konuda herkesin etraflıca düşünmesini bekliyoruz.

7- Tesislerimizden yeterince faydalanamadığımızı en basidi genç Aslanlarımız çocuklarımızın halı sahalara mahkum edildiğini düşünüyoruz.Bu konuda da iletişim ve organizasyonu yeterli bulmuyoruz.

Okulları gezerek branşlarını ve kulübümüzü tanıtan,mahallelerdeki parksız sokaklara park yapan bir kulüp olamıyoruz?Neden?

8- Taraftalarının sabır konusunda artık çatladığı önemli bir konu da sürekli kavgalı ve birlik olup kenetlenemeyen yönetimler görmek.Yani içinde bolca muhalefet ve görev beğenmeyen insanları barındıran,yanlış konuşanlara göz yuman,kendi kaosunu kendi yaratan yöneticiler istemiyor.

9- Son yıllarda bazı çevrelerce Galatasaray’ın sadece kaos içinde ve maddi zorluklarla boğuşan kulüp olduğu imajı yaratılmak isteniyor.Bu konuda taraftarlar artık çok hassas oldukları için zaman zaman ama ister istemez yalancı basına bekledikleri kozu vermiş oluyorlar.
Bazı basın organları bu kozu taraftarı Galatasaray’dan soğutmak için kullanıyorlar.

Biz bunları fark ediyoruz ve yöneticilerimizinde tepki vermesini ve önlem almasını bekliyoruz.Bu zamana kadar verilen tepkilerin ve alınan önlemlerin sürekliliği olmadığını düşünüyoruz.

10- Son yıllarda kulüp olarak yaşadığımız hatalar zinciri ve futboldaki olumsuzluklar sanki hiç iyi giden birşey yokmuş gibi basın tarafından abartılıyor.Taraftarlar TT Arena gibi modern bir stadın mali yükler altında ezilmeden yapılmasına rağmen tadını ve çoşkusunu yaşayamamıştır.Ulaşım sıkıntılarından,eksik açılmasıyla gelen aksaklıklarından etkilenmiş ve yıkılan ASY ruhunu bir türlü tam anlamıyla hissedememiştir.Halen hayal kırıklığı devam eden milyonlarca taraftar var ve bu konuda GS yönetiminden rahatlatan açıklamalar ve eylemler göremiyorlar.

Maç öncesi ve sonrası TT Arenada çoşkuyu katlayacak açık hava faaliyetleri ve farklı organizasyonları acil bekliyoruz.Örneğin; arena çevresinde dev led ekranlar.

11- Eskiden taraftarlar o gitsin bu kalsın diye 1-2 futbolcu hakkında konuşurlardı.Hatta takımda diğer 3 büyüklerden futbolcu gelmesi bile takımın ve taraftarın havasını bozardı.

Şimdi ise takımın tümü kimseye sempatik gelmiyor.Verilen şanslarını kullanamayan bazı futbolcuların kalacak olması bile yönetime duyulan güveni etkiliyor.Bu marjinal durumu yeni yönetim gözardı etmeyecektir diye umut ediyoruz.

12- Bilinçli taraftar bilinçli taraftar gruplarıyla olur.Kendi reklamını yapmayı alışkanlık haline getiren,tehdit vari açıklamalar yapıp kendisine bağlı taraftarları galeyana getiren,kuralsız ve tezahürat fakiri bir oluşum varsa tekrar gözden geçirilmelidir.

13- Pazarlama birimi iletişim ve yaratıcılık zayıf olunca çöken tek birimdir.Ünal Aysal dönemi ve yeni ürünler için beklentisi en üst düzeye çıkmış taraftarlar için çok önemlidir.Formula aracı olduğu halde bunun avantajından yararlanamayan (Superleague Formula ile ilgili yüzlerce ürün çıkarılabilirdi ve satılmasında da sıkıntı olmazdı) daha önce göstermedikleri için yeni forma renklerine uygunsuz yakıştırma yaptığı takım kaptanının sövdüğü bir pazarlama ekibi tartışılamayacak kadar başarısızdır.
GS Store tekstil mağazacılığında gereksiz bir çaba içine girmesi antipatiktir.Bırakın mağaza ve tekstil işini siz sportif başarılar ve marka değeriniz için kaynak harcayın.Bu iş sektörü iyi bilen,sunacağı ürünleri anketsiz,analizsiz ve yaratıcılıktan uzak piyasaya çıkarmayacak,kar- zarar hesabını iyi bilen firmalara isim hakkı ve satış yetkileri vererek de yapılabilir.

14- Üç büyükler içinde son yıllarda bilinçli sistematik olarak atağa kalkan,taraftarını önemseyip,eksiklere ve yeniliklere iyi odaklanan,kasasına sürekli para doldurabilen bir kulüp var.Lütfen onların yaptıklarını iyi inceleyin ve sürekli takip edin.
Sırf gözardı ettiğimiz ve erken davranmadığımız bazı konularda onlardan geri kaldığımızı anlayacaksınız.İlklerin kulübü olma özelliğimize göz dikildiği gerçeğini ciddiye almalısınız.

TARAFTAR PROFİLİMİZ DEĞİŞMEK ZORUNDA (sadece sabırlı olmak yetmiyor)

Galatasaray’da tek kafalı taraftarlık yoktur.Şubeleşmenin havasıyla diğer taraftarlara baskın çıkmaya çalışan kendilerinden farklı düşünenleri faydasız ilan eden,susturmak isteyen,maçlarda koltuk kıranlara taviz veren,kale arkasında içki içenleri seyreden,korsan ürünleri üstünden çıkarmayan dahası kendilerini parti mensubu sanıp yöneticilere tavır alan,taraftarı dizginlemeyi görev edinip koz olarak kullanan,anti- patik oluşumlar tekrar incelenmelidir.

Geçtiğimiz sezon yaşananlar bu konuda örnek olmalı ve incelenmelidir.Bir kez daha fark edilecek ki stadımız parti bayrakları ve flamaları gibi süslüdür.Ama pankartlarda Galatasaray ismi azalmıştır.

Taraftarlığı tekeline alan taraftar oluşumlarının kuruluş amaçlarının dışına çıkıp çıkmadıkları denetlenmelidir.

Biz Galatasaray’ın yöneticisiymiş gibi televizyonlara çıkıp konuşan taraftar sözcüleri istemiyoruz.Başka kulüplerde bu tip insanların yerine gerçek kulüp yöneticilerinin konuştuğunu gördükçe iletişimde ne kadar geri kaldığımızı bir kez daha anlıyoruz.

Daha fazla yazmak istemiyorum.Eğer biz Galatasaray camiası olarak gerçekten bir aile isek diğer tespitlerimizi ve konuşacaklarımızı yöneticilerimizle baş başa yapmayı tercih ederiz.

Hatta bu siteden halen yapılmayanları değil,kulübümüzün paylaştığı güzel haberleri ve düşünülen projelerini daha çok paylaşmak isteriz.

Çünkü biz taraftarlar olarak kaza sonrası yaşadığımız travmayı ancak bu şekilde aşabileceğiz.Kaza açıklaması bildiğiniz gibi Sn.Ünal Aysal’ın bir tespitidir.Tespit bu ise yaralıların durumunu bildirmek de bize düşer dedik ve yazımızı yazıp çağrımızı yaptık.

Yaşananları tekrar hatırlatmak istemiyorum.Ama unutulmayacağını ve olumsuz etkilerinin telafisini görmeden sarı-kırmızı gönüllerin ferahlamayacağını yönetenler de duysun istiyorum.

Yıldız transferler ve şampiyon olan bir takım bu işin çözümü değildir.Gelin başarıda da başarısızlıkta da taraftarınızı dinleyin,takip edin,analiz edin,taleplerine sessiz kalmayın.

Ben inanıyorum ki bunu travmayı aşarsak küskün taraftarlarımızın yüzünü gerçek anlamda tekrar güldüreceğiz.

Not:Bu yazıyı sonraya bırakmamızı istemeyen ve bu tespitlerde fikirlerini aldığımız TT Arena Cafe’de yazan üyelerimize de katkıları sessiz kalmayı seçmedikleri için teşekkür ediyorum.

Bugünkü bazı gazete manşetlerini görünce bu yazının yayını için neden beklenmemesi gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Biz taraftarlar Galatasaray dünya markası olana kadar yalnızca orjinal GS ürünlerini alacak gönüllü müşteriler olmanın dışında,bilgisayar klavyelerini eskiten Aslanlar olarak da kulübümüze desteğimizi sürdüreceğiz.

Dünyada ilk 10 içinde olunca Barcelona taraftarlarının aldığı keyfi biz de hissedeceğiz.Herkes o zaman anlayacak ki bu çabalar ve paralar boşa gitmemiş.

NOT:Belki bu tespitlere katılmıyorsunuz,belki daha doğru tespitleriniz var.O zaman lütfen yazının altında bir yorumda siz yazıp gönderin.

ÖNEMLİ: Galatasaray’da daha fazla paylaşım ve mükemmel bir iletişim için ben kuyuya taş atan bir deli olmaya razıyım.Yeter ki bu yazı yönetim-taraftar buluşmasına vesile olsun.

Aslan Bey GS Rh(+)
aslantaraftarlar.com

You must be logged in to post a comment Login

Son Yorumlar